Liečivé byliny sú prítomné v mnohých kozmetických prípravkoch, ktoré je možné zakúpiť v obchodoch, ale v tomto prípade si svoje prospešné vlastnosti dlho nezachovajú. Z tohto dôvodu sa zakúpené krémy a masky po určitom čase stanú menej účinnými, ako boli v čase nákupu. Môžete tiež použiť liečivé bylinky na pokožku tváre v ich prirodzenej forme, pripraviť z nich doma odvary, infúzie a masky.
Púpava
V kozmeteológii sa púpava už dlho používa na pokožku tváre pri procedúrach proti starnutiu. Rastlina pomáha aj pri dermatologických problémoch, s jej pomocou sa môžete zbaviť pieh a vybieliť pokožku tváre. Rastlina obsahuje kaučukové látky, vitamíny skupín A, B, C, E, PP, organické kyseliny, živice, steroly a saponíny.
Najúčinnejšie kozmetické procedúry na omladenie tváre sú tie, pri ktorých sa používajú masky a kozmetický ľad vyrobený z púpavy.
- Maska proti starnutiu. Na prípravu tejto masky je potrebné vziať šťavu z púpavy v množstve 5 ml, 1 avokádo, 5 gramov škrobu. Avokádo musíte rozmixovať na pyré a potom zmiešať všetky ingrediencie. Výsledná hmota by sa mala aplikovať na vopred naparenú tvár, nechať pôsobiť 30 minút a potom opláchnuť studenou vodou. Masku je možné aplikovať na tvár 2-krát týždenne. Po niekoľkých použitiach sú hlboké a malé vrásky na pokožke zreteľne vyhladené a textúra tváre sa stáva pružnejšou.
- Kozmetický ľad. Na prípravu tohto produktu potrebujete: 10-15 ml púpavovej šťavy, 50 ml destilovanej vody, 5 ml oleja z lieskových orieškov. Všetky ingrediencie je potrebné zmiešať, naliať do foriem a vložiť do mrazničky. Pripravenými kockami si musíte utrieť tvár, je vhodné to urobiť večer, pleť tváre je potrebné najskôr očistiť od make-upu. Procedúra sa musí vykonávať v sedeniach 10 dní a priebeh liečby by nemal presiahnuť 3-krát ročne.
Rozmarín
Rozmarín ľahko nahradí akýkoľvek liftingový prostriedok, pretože obsahuje proteín HSP70, ktorý dokáže spomaliť proces starnutia na bunkovej úrovni. Okrem toho rastlina obsahuje triesloviny, mastné kyseliny, vitamíny a mikroelementy, ktoré dokážu liečiť a omladiť pokožku.
Rozmarín sa najčastejšie používa vo forme esenciálneho oleja, ktorý je možné zakúpiť vo väčšine kozmetických obchodov a lekární. Ak chcete pripraviť kozmetiku doma, budete musieť rastlinu pestovať sami, pretože vo svojej prirodzenej forme veľmi zriedka končí na pultoch obchodov a lekární.
- Omladzujúca maska. Na prípravu masky je potrebné rozdrviť polovicu banánu, potom pridať 50 ml avokádového oleja a infúziu alebo odvar z rozmarínu. Množstvo odvaru alebo infúzie sa musí vypočítať, berúc do úvahy, že hotová maska by mala mať konzistenciu podobnú hustej kyslej smotane. Prípravok je možné aplikovať na tvár 2-3 krát týždenne, potom sa pokožka stáva pružnejšou a vrásky sú vyhladené.
- Odvar. Na prípravu odvaru musíte zobrať 20 gramov suchých listov rozmarínu, naliať 200 ml vriacej vody a umiestniť do vodného kúpeľa na 15-20 minút. Hotový odvar treba pred použitím precediť. Vezmite 50 ml 2 krát denne.
- Infúzia. Produkt sa pripravuje z 50 gramov listov rastlín, ktoré je potrebné zaliať pohárom vriacej vody a lúhovať 3-4 hodiny, je vhodné to urobiť v termoske alebo zabaliť nádobu s nálevom do niečoho teplého. Po uplynutí predpísanej doby musí byť infúzia filtrovaná.
Dôležité!Rozmarínové odvary a nálevy sa dajú použiť aj vo forme obkladov alebo z nich vyrobiť kozmetický ľad.
Harmanček
Harmanček obsahuje veľa vitamínov, mikroelementov a organických kyselín, ktoré sú pre telo cenné. To všetko spolu pomáha omladiť, hydratovať a vybieliť pokožku, čím sa stáva pevnejšou a pružnejšou. V kozmeteológii možno najefektívnejšie výsledky dosiahnuť pomocou odvarov a infúzií harmančeka.
- Odvar. Na prípravu produktu je potrebné naliať sušené kvety harmančeka - 25 gramov s pohárom teplej prevarenej vody a umiestniť do vodného kúpeľa na pol hodiny. Hotový vývar by mal byť filtrovaný a v prípade potreby zriedený prevarenou vodou. Prípravok je potrebné utrieť na tvár a oblasť dekoltu. Po použití sú vrásky na tvári výrazne redukované a vyhladené.
- Infúzia. Na prípravu infúzie harmančeka musíte jednu polievkovú lyžicu sušenej a drvenej rastliny naliať do pohára vriacej vody a nechať pol hodiny. Hotový výrobok je potrebné prefiltrovať a rovnako ako v predchádzajúcom receptúre utrieť cez pokožku tváre.
Šalvia
Použitie šalvie na kozmetické účely pomôže vyčistiť pokožku tváre a zachovať jej mladosť na dlhú dobu. Rastlina obsahuje látky proti starnutiu, protizápalové a antiseptické látky, a preto je šalvia tak široko používaná v kozmeteológii.
- Infúzia na tvár. Hotový nálev zo šalvie sa môže použiť ako prísada do pleťovej vody alebo tonika a tiež sa môže použiť vo forme obkladov a pleťových vôd. Ak chcete pripraviť infúziu šalvie, musíte 3 polievkové lyžice suchých surovín naliať pohárom vriacej vody a nechať v termose 2 hodiny. Výsledný nálev treba ochladiť, precediť, vložiť do chladničky a použiť podľa potreby. Z tohto nálevu si môžete vyrobiť kozmetické kocky - nalejte ich do formičiek a vložte do mrazničky a ráno a večer si nimi utierajte tvár.
- Odvar. Odvar zo šalvie účinne pôsobí na pokožku tváre, omladzuje ju a tonizuje. Na jeho prípravu zalejte tri polievkové lyžice šalvie vriacou vodou a na miernom ohni varte ďalších 15 minút. Výsledný produkt by sa mal ochladiť, prefiltrovať a umyť s ním raz denne.
V prírode existuje množstvo liečivých rastlín, ktoré sa dajú efektívne využiť na kozmetické účely. Hlavná vec je urobiť to správne, aby použitá rastlina nepoškodila, ale naopak priniesla maximálny úžitok z jej použitia.